Expedícia balíkov aj napriek koronavíru prebieha bez problému.

Telefónne hovory obmedzte, prosím, iba na dôležité, aby sme mohli rýchlo a efektívne pripravovať Vaše objednávky.

Výber automatických dvierok do kurníka
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.06.2022

Výber automatických dvierok do kurníka

Chov sliepok a ďalšej hydiny je všeobecne pomerne nenáročný, ale predsa len existujú veci, ktoré ho sťažujú. Jednou z tých najvýraznejších je nutnosť každý večer zatvárať a každé ráno zase otvárať dvierka kurníku, ktoré by cez noc mali byť zatvorené na zamedzenie vstupu nechcených návštevníkov v podobe predátorov, ako sú lasičky, kuny, líšky alebo mačky. Našťastie sa možno tejto povinnosti zbaviť, keď sa o spomínané úkony zvládnu postarať automatické dvierka. Prečítajte si, ako vám automatické dvierka uľahčia život a na čo sa pri ich výbere musíte zamerať, aby ste si dokázali vybrať také, ktoré budú fungovať presne podľa vašich predstáv.

Na čo slúžia automatické dvierka kurníka

Ako už bolo napísané v úvode, hlavnou úlohou automatických dvierok kurníka je spoľahlivá ochrana proti predátorom, pričom vám úplne odpadne starosť dvierka manuálne zatvárať a otvárať. Nielenže ku kurníku nemusíte vo večerných a skorých ranných hodinách chodiť, ale hlavne na tieto úkony nemusíte myslieť. Aj svedomitému chovateľovi sa môže občas stať, že na niektorý z týchto úkonov jednoducho zabudne, a potom to bude ľutovať. Stačí raz zabudnúť na zatvorenie dvierok a pre váš chov to môže mať fatálne následky.

Ako vybrať automatické dvierka kurníka

Pokiaľ vás automatické dvierka zaujali a chcete s nimi svoj kurník vylepšiť, je čas pustiť sa do ich výberu. Nižšie sú uvedené základné kritériá výberu a rôzne možnosti, ktoré v rámci neho máte.


Režim prevádzky

Na režime prevádzky závisí, podľa čoho sa riadi otváranie a zatváranie dvierok. Ovládanie dvierok sa môže riadiť buď podľa časovača, alebo podľa svetelného senzora (súmrakového spínača). U niektorých ovládacích jednotiek je možné zvoliť aj ľubovoľnú kombináciu týchto dvoch spôsobov, takže že je možné si vybrať z nasledujúcich možností:

  • otváranie aj zatváranie na časový spínač
  • otváranie na časový spínač a zatváranie na súmrakový spínač
  • otváranie na súmrakový spínač a zatváranie na časový spínač
  • otváranie aj zatváranie na súmrakový spínač


Napájanie

Automatické dvierka pre svoju funkciu samozrejme potrebujú nejaký zdroj energie. V prípade, že kurník nie je napojený na elektrickú sieť, čo je pomerne bežné, tak nezostáva než vybrať dvierka napájané batériami. Batérie vydržia dvierka zdvíhať a spúšťať dlhú dobu, takže sa od tohto typu napájania netreba obávať. Batéria sa však pre istotu odporúča meniť raz ročne. Druhý spôsob napájania predstavuje napájanie zo siete, obvykle cez 12V adaptér.


Spôsob zdvíhania dvierok

Štandardne sú dvierka zdvíhané a spúšťané prostredníctvom lanka, ktoré sa navíja do krabičky s elektronikou. Naraziť však môžete aj na variant s piestom namiesto lanka. Táto varianta ponúka väčšiu odolnosť a dokáže zdvíhať aj výrazne ťažšie dvierka.


Veľkosť dvierok

Dvierka sa ponúkajú v rôznych veľkostiach. Menšie dvierka sú určené pre sliepky, dvierka väčších rozmerov potom musíte voliť v prípade, že chováte napríklad kačice alebo husi, aby sa mohli ľahko dostať do kurníka (kačníku, husníka).


Ponuka automatických dvierok do kurníka

V ponukách obchodov nájdete nielen kompletné sady automatických dvierok, ktoré obsahujú ako samotné dvierka s vodiacimi koľajnicami, tak aj potrebnú elektroniku, ale tieto časti môžete zaobstarať aj zvlášť. Najobľúbenejšou voľbou sú komplety, kde v balení dostanete všetko potrebné, niekedy však môže byť výhodnejšie zaobstarať iba jednu z dvoch základných častí. Samotná krabička s elektronikou sa hodí, keď sa vám rozbije stará elektronika a dvierka sú stále funkčné alebo keď si dvierka chcete vyrobiť sami. Samotné dvierka sa zase môžu hodiť v situácii, keď máte vybranú elektroniku, ktorá presne vyhovuje vašim potrebám, dodávanú bez dvierok.

Upozorňujeme na to, že automatické dvierka do kurníka sú rozmerovo univerzálne produkty pre všetky možné kurníky, a preto pri ich inštalácii môže byť potrebné predviesť niečo z vášho majstrovského umenia. Pokiaľ ešte len hodláte kurník kupovať či stavať a chcete naň automatické dvierka umiestniť, oplatí sa na túto skutočnosť myslieť už s predstihom.

Ďalšie články

Výber automatických dvierok do kurníka

09.06.2022

Výber automatických dvierok do kurníka

Chov sliepok a ďalšej hydiny je všeobecne pomerne nenáročný, ale predsa len existujú veci, ktoré ho sťažujú. 

Prečítať článok
Ako začať s chovom kačíc

17.05.2022

Ako začať s chovom kačíc

Ak máte pri dedinskom domčeku dvor, pre ktorý hľadáte nejaké praktické využitie, jedným z možných riešení je chovať hydinu pre úžitok aj potešenie.

Prečítať článok
Čo s kurencami po vyliahnutí?

14.07.2020

Čo s kurencami po vyliahnutí?

Napísali sme pre Vás veľmi zaujímavý článok, ako sa starať o kuriatka po tom, čo je vyberiete z liahne.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích